Barbora Dohnalová

Výstava v prostorách galerie CREARS bude v termínu od 11. 7. 2020 – 22. 8. 2020.


Pokud budete v létě v Rožnově, nenechte si ujít tuto úžasnou letní výstavu.







Více o umělci Barbora Dohnalová

V letech 2007-2011 studovala malbu na střední uměleckoprůmyslové škole sklářské ve Valašském Meziříčí. V roce 2010 absolvovala jednoroční stáž na Scuola Mosaicisti del Friuli v Itálii (obor mozaika). Mezi léty 2012-2018 studovala na Akademii výtvarných umění v Praze, v ateliéru Malba III u profesora Michaela Rittsteina. Její tvorba je prezentována na kolektivních a individuálních výstavách od roku 2011.


V obrazech Barbory Dohnalové jsou zornými ohnisky významového pole fenomény přítomnosti a nepřítomnosti, respektive osamocení, touha po blízkosti i strach z ní. O malbách autorky můžeme hovořit s jistou nadsázkou jako o figurální tvorbě, v níž není dominantním motivem člověk, ale jeho příbytek.

Hlavní těžiště malířské tvorby Barbory Dohnalové vychází z reflexe a transpozice motivu interiérů a exteriérů budov. Budov, jejímž knihovnám dal před malou chvílí sbohem poslední čtenář. Budov, z jejichž budoárů právě odešla tajemná žena. Budov, do jejichž schodišť se vpíjí krok osamocené dívky zakrývající si rukou obličej. Budov, v nichž se právě zastavil čas.


Pro malby Barbory Dohnalové, je příznačná jejich ilustrativnost. Ta je v posledních dvou letech po ukončení studia na Akademii výtvarných umění zřetelnější. Téma se také částečně odkloňuje a prázdné prostory nahrazují flóra a fauna, barvy se také zvýrazňují a jsou pestřejší. Tato fáze se dá nazvat hledáním jiného přístupu k malbě a také zároveň hrou. Téma je odlehčenější a není v něm často cítit jinak všudypřítomná melancholie, a nostalgie. Snovost však zůstává stálým prvkem většiny děl.

Ke svým inspiračním zdrojům podává toto svědectví: „Strašně moc čtu, mám ráda fantasy a tajemné příběhy. Harry Potter je od dětství moje srdcová záležitost, což se promítlo i do jednoho námětu s knihovnou. Fascinuje mě jejich specifická atmosféra, navíc se u nich dá dobře hrát s perspektivou, s motivem ubíhajících knížek. Zároveň u těchto obrazů hodně pracuji se světlem.“ V poslední době je její tvorba značně ovlivněna také četbou Stephena Kinga, některé obrazy jsou vlastně malovanými ilustracemi příběhů z jeho scifi-horrorových příběhů, jiné jen vystihují prostředí, v nimž se děj knihy odehrává.


Ze zahraničních tvůrčích podnětů identifikovatelných v práci Barbory Dohnalové, je možno odkázat na ideovou, motivickou a formální jedinečnost maleb Edwarda Hoppera či Vilhelma Hammershøie. Z českých autorů to jsou především umělci, kteří se dají zařadit do surrealismu, či snové atmosféry magického realismu a romantismu, mezi ně patří Toyen, Josef Šíma či Bedřich Dlouhý, Jakub Schikaneader a Jan Preisler.

text: Mgr. Tomáš Koudela, Ph.D.



Fotogalerie

 

Komentáře jsou uzavřeny