Otto Placht

Galerie CREARS Vás zve na prodejní výstavu

TAM, KDE KONČÍ CESTY

Výstava je prodloužená do 19.11.2016

z večerní prohlídky 4.11. při UV světle z akce NECHTE ORAZY PROMLUVIT - četl Ctib

jiný rozměr obrazů z prodejní výstavy TAM, KDE KONČÍ CESTY v galerii CREARS v Rožnově pod Radhoštěm

Český malíř Otto Placht o energii džungle hovoří jako o mocném médiu, jehož působení je pro bělocha těžké porozumět a především ho ustát. Genius loci pralesa se v začátcích snažil pochopit i pomocí ayahuascy, drogy získávané z lián.
Sžívání s Amazonií přenesl do svých obrazů. „Vycházím přímo z denních zážitků, z lidí, které vidím na tržištích, rybářů na řece a z atmosféry tropické džungle. Barevnost se mi do nich dostala jak z ní, tak skrz světlo vize“ vysvětluje Placht

z večerní prohlídky 4.11. při UV světle z akce NECHTE ORAZY PROMLUVIT

Více o umělci

Akademický malíř Otto Placht zakončil svá studia na pražské AVU v ateliéru Arnošta Paderlika v roce 1988. Mezi léty 1990 - 1993 pak tamtéž působil jako odborný asistent v ateliéru Jiřího Načeradského. Od roku 1984 se pak věnuje samostatné výstavní činnosti.

Umělec je širší veřejnosti znám především díky své, v západním světě značně nekonvenční tvorbě, která se vzpírá zařazení či výkladu v běžném jazyce umělecké kritiky.

Plachtova tvorba je silně ovlivněna pobyty v peruánské džungli, její faunou i rostlinstvem, místní kulturou a cele je prodchnuta tzv. "duší pralesa". O svých neobyčejných zkušenostech a duchovních zážitcích sám umělec píše:
„Svět, který jsem pro sebe objevil na konci cesty do Peruánské Amazonie, byl po dlouhá léta za horizontem událostí. Nebylo o něm vědět. Až když se vynořil ve vizích šamanů, pod vlivem Ayahuascy, začala nepřístupná džungle odhalovat svou pravou, tajemnou tvář. V té době jsem žil s indiány kmene Shipibo a nechtěl jsem si připomínat, kam patřím a odkud jsem.”

Vernisáž této mimořádné výstavy, která by jistě neměla uniknout pozornosti nejen zájemcům o výtvarné umění, ale také těm, kteří jsou fascinováni exotikou umělcova vesmíru či tajemnou spiritualitou rozšířeného vnímání, se v rožnovské galerii CreArs koná ve středu 5. října. Expozice pak potrvá až do 12. listopadu.

Tam, kde končí cesty

Svět, který jsem pro sebe objevil na konci cesty do Peruánské Amazonie, byl po dlouhá léta za horizontem událostí..Nebylo o něm vědět..Byl ukryt v zeleni deštného pralesa Ten svojí gravitací vtahoval a pohlcoval, ale nenechával nic uniknout.. Až když se vynořil ve vizich šamanů v obrazech Pabla Amaringa, pod vlivem ayahuasky, začala nepřístupná džungle odhalovat svou pravou, tajemnou tvář. V té době jsem žil s indiány kmene Shipibo a nechtěl jsem si připomínat, kam patřím a odkud jsem..byl jsem štastný ..bosý a obklopen pralesem, v dřevěné chýši..všechno, co mělo cenu a pravou hodnotu, bylo uvnitř..v tom místě vesmíru, kde můj svět vnitřní rezonoval se světem amazonského kosmu v harmonii, hlasů a obrazů zcela jiné skutečnosti:..Byl to žalostný a tklivý zvuk pomíjející existence individua a mocný hymnus věčného ducha - Hada..byl to vzlyk dítěte i konejšivý hlas matky.nevím, bylo toho najednou moc..ale žádná věda...Pochytal jsem to ze vzduchu, cítil v zemi pod chodidly, zapaloval pod kotlikem i videl v tempech na hladině vody...tajné učení - La siencia espiritual.a El mundo del ayahuasca.

Dnes, po mnoha letech té životní proměny se zjevuje v ceremonii jako lék na práznotu bytí. Je fatálně atraktivní A tak jsem se stal atrakcí i já, svými obrazy:
Přispěl jsem tak k profanaci posvátného duchovním záměrem ho materializovat ..v barvách a na plátně obrazu....Snaze jej uchovat, jsem se zpronevěřil, abych podal svědectví o jeho zániku .přetvářel jsem ho nejen ve vizích, ale i v realitě života, Rozněcoval jsem zvědavost po poznání, která ho zhubila dřív, než se odhalilo...to čarodějné tajemnství a magie se na světle Božím rozplyvalo. Bylo to, jako bych se ztratil ve světě vezdejším a nemohl se najít v tom, který jsem hledal.

Dál už nebyl. Zformoval se tak jen v mých představách a fantazi.
Příběh života o nesmrtelném růstu, o léčení za zraky džungle o šamanských soubojích o mýtických netvorech o duších rostlin o cestách astrálním vesmírem do jiných rozměrů, o všem, co je za hranicí vnímání..
Jeho odlesk zůstavá tak v mých obrazech jen jako třpytka..Stal jsem se vypravěčem a vykladačem nesděliteného.
Ale v obrazech nelze lhát tak snadno, jako slovy.
Významy se naštěstí ztrácejí pod vrstvou malby a jedinné pravdivé, co zůstává, je energie nesrovnatelné intenzity...Fotogalerie

 

Komentáře jsou uzavřeny