Peter Pollág

Samostatná autorská výstava se uskuteční v novém pavilonu stage garden GALLERY CREARS
ul. Na zahradách 2186, Rožnov pod Radhoštěm v termínu 1. 10. – 19. 11. 2022.

Narodil se 19. února 1958 v Levoči.


V letech 1977 – 1983 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a později si doplňoval studia na Accademia di Belle Arti Pietro Vannucci v Perugii (1980), na Akademii výtvarných umění v Praze (1984 – 1989), na École Nationale Supérieure des Beaux Arts v Paříži (1986 – 1987) a na Facultad de Bellas Artes Universidad Complutense v Madride (1988). Po krátkém období pedagogické činnosti na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě se od roku 1990 věnuje výlučně umělecké tvorbě.


Peter Pollág prezentoval svoje díla na mnoha samostatných i kolektivních výstavách a jeho obrazy jsou zastoupeny ve veřejných i soukromých sbírkách čtyř kontinentů Absolvoval množství malířských sympozií a několik tvořivých pobytů ve Francii, Zimbabwe, Zambii, Číně, Mexiku, Izraeli, Itálii, Řecku, Etiopii, Iranu a svoji tvorbu získal více ocenění doma i v zahraničí.


Žije v Bratislavě a věnuje se komorní i monumentální malířské tvorbě, kresbě, knižní ilustraci i sochařským realizacím.Peter Pollág je představitelem toho nejlepšího co dnes ve slovenské malbě můžeme najít. Jeho jméno je dobře známé nejen na Slovensku, ale i v celé evropě. Člověk, který procestoval skoro celý svět, ale stále se vracející se domů a k podstatě svého bytí. Právě tato neustálá sebereflexe místa odkud pochází, provázanost a uvědomování si kdo jsem a kam kráčím je tím hlavním motivem jeho tvorby. Zůstat originální, jedinečný a přitom se neodcizit, nepodlehnout cizím vzorům je ojedinělé a výjimečné. Peteru Pollágovi se to v plné míře podařilo. Tento moment není důležitý jen pro výtvarníka. Je to problém nás všech – hledat a nacházet svou identitu.


Obrazy Petera Pollága jsou jako dobrá báseň – poetické, mnohovrstevné, eruptivní a lyrické zároveň, plné jinotajů a metafor, ale když je jednou začnete vnímat budou ve vás dlouho rezonovat. Autor výborně ovládá médium malby, bravurně zachází s barvami. Výjimečným ho tvoří bohatý myšlenkový svět autora, který představuje prostřednictvím lidské figury. Příběh moderního člověka se prolíná s příběhy historickými a mytologickými. Vytváří tak archetyp jedinečné lidské bytosti, která se nemění věky, ale svými zážitky, zkušenostmi a životními boji, které zvítězí či přehrává. Za svou tvorbu získal prestižní ocenění – cenu Martina Benku a v roce 2009 mu přibylo Křišťálové křídlo. 


Ocenění:


 


1980 – Cena VŠMU, Bratislava, Slovensko 1981 – Cena,, Alla Punta “, Assissi, Itálie


1983 – Cena Martina Benku, Bratislava, Slovensko


1986 – 1.cena,, Pozdrav mládí”, Praha, Československo – Grand Prix,, Corrida Pedestre Internationale “, Paříž, Francie


1991 – Status, Exlibris Comenius, Praha, Česká republika


1995 – Cena Novohradské galerie v Lučenci, V. Trienále akvarelu, Lučenec, Slovensko


2000 – Mention pré-sélectinnné, 5th bienále internationale d’art miniature Ville-Marie,


Quebec, Kanada


 


Výstavy:


 


1986 – Spišské muzeum, Levoča, Slovensko


1988 – De viajes en Espaňa, Pinar, Madrid, Španělsko


1991 – Sparts Gallery, Paříž, Francie 1993 – BWA, Nowy Sacz, Polsko


1996 – One Island, Three stories, Gallery Aenaon, Athény, Řecko


1999 – Resim sergisi, Emlak Sanat Galerisi, Istambul, Turecko


2001 – Continuo, Danubiana Meulensteen Art Muzeum, Bratislava, Slovensko


2002 – Chinese Centre, Lusaka, Zambie


2003 – Alliance Franciase de Harare, Harare, Zimbabwe


2004 – Poznámky z Afriky, Tatranská galerie – Elektrárna, Poprad, Slovensko


- Galerie des Beaux – Arts, Heeze, Nizozemsko


2009 – Galerie u anděla, Kežmarok

 

8. 9. 2015 – 24. 10. 2015

Peter Pollág

 


Výběr z tvorby

 

Komentáře jsou uzavřeny