Paulina Skavová

Narodila se v Trutnově v roce 1976. Absolvovala zdejší gymnázium a dva roky na Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích. Na Akademii výtvarných umění v Praze studovala u profesora Karla Nepraše, u kterého studovala až do jeho smrti v roce 2002.
V roce 2001 obdržela ateliérovou cenu AVU a roku 2002 Cenu Jany Rybářové, Fondazione Europea Margherita, Itálie.
Roku 1999 absolvovala studijní pobyt programu Erasmus v Helsinkách, roku 2002 stipendium v Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově. Studia dokončila v ateliéru intermediální tvorby Milana Knížáka roku 2003.

Postgraduální studium absolvovala na Hochschule für Gestaltung und Kunst ve švýcarském Luzernu. V letech 2004–2005 byla asistentkou v grafické škole prof. Vladimíra Kokolii na AVU. Rok 2008 strávila na studijním pobytu v Acapulcu v Mexiku.

Paulina Skavova během studií provázela ve špitále v Kuksu a měla tak možnost se zblízka seznámit se slavnou sbírku barokních soch Matyáše Bernarda Brauna a obdivovat jejich scéničnost, teatrálnost, výraz, důraz na detaily a popisnost. Kromě toho zde důvěrně poznala barokní lékárnu a v knihovně prostudovala staré recepty i písemnosti spojené s Řádem sv. Huberta.

Od roku 2010 je kurátorkou výstav ve Společenském centru UFFO v Trutnově.
Žije a pracuje v Novosedlech u Písku a na odlévání soch do bronzu spolupracuje již od roku 1998 s uměleckou slévárnou v Horní Kalné. Společná práce s Jiřím Sozanským ji přivedla k boxu, kterým se inspirovala při tvorbě boxerek nebo portrétu boxera Mika Tysona. Volný čas tráví také jízdou na koni a příležitostnou sportovní střelbou, které se profesně věnuje její manžel Petr Zvolánek.

Paulina Skavová je například autorkou sochy Rýbrcoula na kruhovém objezdu u trutnovské průmyslové zóny Krkonošská, vytvořila repliku sousoší Emila Schwantnera Tanec smrti pro válečný pomník ve zdejším parku nebo permoníky pro kašnu na Krakonošově náměstí. Realizovala několik pamětních desek a portrétů. Pro galerii Českého centra v New Yorku vytvořila kolekci ženského prádla Underwear ušitého z peří, kožíšků a částí křídel.

 


Výběr z tvorby

 

Komentáře jsou uzavřeny