Marína Richter

 

Narodila se 21. června 1962 v Moskvě.

Zde studovala Francouzské lyceum a Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor miniatura a ikona. Od roku 1983 žije a pracuje v Praze.

V roce 1990 absolvovala VŠUP v Praze – obor ilustrace a grafika. Po absolutoriu se věnovala volné grafice, ex libris a ilustraci. Vytvořila více než 180 ex libris pro sběratele z celého světa.

V roce 1996 -97 pracuje na grafickém doprovodu bibliofilie Sonety W. Shakespeara a do roku 2000 se zabývá převážně hlubotiskem v technice měkkého krytu.

Od roku 2000 se věnuje převážně litografii. Její tématika a výtvarný projev se mění. Svoji tvorbu představuje na čtrnácti samostatných výstavách v Japonsku, šesti výstavách v Belgii, dále v JAR, USA, SRN, SR a na desítkách samostatných výstav v ČR. Zúčastnila se řady zahraničních symposií, kongresů, soutěží a kolektivních výstav.

Od roku 2007 se věnovala studiu umění dálného východu a čínského jazyka. Výsledkem byl vznik „ Japonského cyklu „  grafických listů v technice proškrabávané litografie.

Od roku 2008 pracuje pro Českou poštu v oblasti známkové tvorby.

Poslední realizací v oblasti knižní ilustrace realizace jejího návrhu je věnována Wolfgangu Amadeovi Mozartovi a jeho vztahu k Praze, poslední realizací v oblasti knižní ilustrace, které se věnuje již od absolutoria střední školy, jsou akvarely a kresby k povídkám Astrid Lindgren – Jižní louka, vydávaným nakladatelstvím Albatros 2012.

Vedle těchto malých formátů začala ve stejném období malovat v technice akrylu a to i na velkých plátnech, která již představila veřejnosti.

 

8. 5. 2012 – 23. 6. 2012

Marína Richter

 


Výběr z tvorby

 

Komentáře

  1. Vážená a milá paní Richterová – krásná výstava a celé Vaše dílo .
    Z výstavy jsem si s manželkou odnášel ty nejlepší pocity . Váši Jaroslav a Zdeňka Lohynských z Moravské Třebové

    Jaroslav Lohynský – 1. červenec 2012
  2. Shlédl jsem v tel. Noe pořad o Vašem životě a tvorbě, je to skvělé a úžasné. Buďte ráda, že Jste se narodila v Rusku, Jste neobyčejně silná a inspirující. Vzpomněl jsem si, když jste vyprávělA svůj příběh na Jefrosiňu Kersnovskou a její knihu Jaká je cena lidského života. moc rád bych Vás poznal a chtěl bych vám poilíbit ruku! P.Kozánek,Kyjov

    Petr Kozánek – 5. listopad 2013