Jindra Husáriková

 

Akademická malířka Jindra Husáriková (1931) vystudovala v roce 1949 Státní keramickou školu v Teplicích, po maturitě studovala v letech 1949-54 u profesora Jana Baucha na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze.

V roce 1974 získala Zlatou medaili na mezinárodní výstavě obrazů v Neapoli a v roce 1980 obdržela od mezinárodní umělecké společnosti Vanvitelli v Neapoli čestný titul Accademico Honoris Causa za své aktivity v oblasti umění.

 

Od roku 1969 autorčino dílo putuje i do zahraničních galeriích, po první výstavě v Paříži následovaly výstavy v severských městech Švédska a Norska. A v tomtéž roce začala její velká výstavní pouť po Itálii, která byla záhy doplněna výstavními realizacemi v Německu, Španělsku a také nedávno ve výstavním centru Evropské unie v Bruselu. Ani české státní galerie na její malířské umění nezapomněly, po chebské galerii následovala Galerie výtvarného umění v Mostě a prestižní Galerie Klatovy / Klenová

Její díla jsou zastoupena jak v soukromých sbírkách tak i sbírkách významných světových galerií.

 

Už v počátcích tvorby Jindry Husárikové jasnozřivě charakterizovala magickou figurální malbu historička umění Zdenka Čepeláková, která použila pro ni krásné a poetické přirovnání: „nanebevzetí všední skutečnosti“. Takto totiž pozdvihuje autorka, do poetických a svátečních vizí, svět kolem sebe dosud.

V obrazech Jindry Husárkové se setkáváme se scénami rozhovorů, meditací i s ponorem do vzpomínek. Spatříme scény slavnostních zahájení, oslav narozenin, také výjevy z antické mytologie, nebo křesťanské motivy, i příběhy ze starého Egypta.

Všem těmto rozmanitostem života, které Jindra Husáriková vnímá s intenzitou očisťujícího a harmonizačního pohledu, vévodí téma nejsilnější a pro ni nejtypičtější – výjevy z cirkusového šapitó. Při pohledu na olejomalby Jindry Husárikové se ptáte sami sebe, zda Vás okouzlil příběh nebo jste více dojati náladou z její barevné variace. Celoživotní objevování tajemství barev, odhalování jejich souzvuku i kontrastu je pro autorku nekonečně vábivou cestou poznání, plného malířského dobrodružství i okouzlení. Radost, kterou při své malířské práci Jindra Husáriková prožívá, nám sděluje svými zářivými kompozicemi z posledních let, které naplnily i rožnovskou výstavu.

 

23. 3. 2013 – 18. 5. 2013

Jindra Husáriková

 


Výběr z tvorby

 

Komentáře jsou uzavřeny