Jana Ágnes

Francouzská malířka českého původu, vlastním jménem Janina Dallibert, je renesančním člověkem zasahujícím poměrně široký prostor umění. Je poetkou, malířkou, fotografkou a peint-grafičkou žijící od roku 2001 v lůně Bretaně na starobylé kamenné usedlosti La Pleé nedaleko vznešeného města Nantes a její velké lásky – Atlantického oceánu.
Fotografií se zabývá od svých patnácti let a než nastoupila profesionální kariéru, věnovala velikou pozornost mimice lidské tváře a detailům dialogu mezi lidmi v běžné situaci všedních dnů. Její práce dostává ocenění na výstavách ve světě a po mezinárodní výstavě AF7 v Chicagu v roce 2007 a Art3f Nantes se spřátelí s fotografy zvučných jmen, jakými jsou McCurry, Ribera a Mattia Insolera, s nimiž vystavovala v Cosmopolitan Nantes.
Mnoho let se v této linii poznání inspiruje ruchem města, jeho konfrontací s pocity a životem člověka v něm.
Další polohou tvorby umělkyně jsou její koláže a grafika se spirituálním nádechem. Výtvarná nápaditost je zde podtržená letitou zkušeností s malbou olejem a akrylem, ze které přechází čím dál častěji ke kombinaci fotografie, malby, vkládání předmětů do děje obrazu a nakonec i ze samotné koláže do grafického zpracování. Snad vrcholem výtvarného talentu je zde malířství. Věnovala se mu s velkou zálibou už od dítěte, a i když byl léta na okraji malířčina zájmu, měla díky své invenci i v této oblasti zajímavé výsledky. Vše se změnilo po seznámení s malířem L. M. Wagnerem, který si povšiml výjimečného talentu a od roku 2015 se malířka intenzivně věnuje studiu technik a experimentům s různými materiály pro co nejpřesnější vyjádření svého výtvarného názoru.
Umělkyně působí ve Francii a poslední léta se cíleně prosazuje také v českém prostředí.Výstavu obrazů J. ÁGNES si můžete prohlédnout v rožnovské galerii CREARS od 9.10. do 13.11.2021, Nábřeží dukelských hrdinů 442.

Fotografií se zabývá od svých patnácti let a než nastoupila profesionální kariéru, věnovala velikou pozornost mimice lidské tváře a detailům dialogu mezi lidmi v běžné situaci všedních dnů.


Její práce dostává ocenění na výstavách ve světě a po mezinárodní výstavě AF7 v Chicagu v roce 2007 se spřátelí s fotografy zvučných jmen jakými jsou McCurry, Tradatour, Ribera a jiní. Mnoho let se v této linii poznání inspiruje ruchem města, jeho konfrontací s pocity a životem člověka v něm.
Také krása Bretaně a tajemství kamenných starobylých dvorků,  svou výraznou estetickou individualitou, silně ovlivnily zájem umělkyně o tento sugestivní příběh z hloubi francouzské historie.
Ráda fotografuje detaily starých stromů, ve kterých nachází abstraktní příběhy v různých tvarech kůry a deformacích dřeva, tvoříc tak nevšední vizuální poezii.


Vrcholem tvorby umělkyně jsou její koláže a grafika, se spirituálním nádechem. Výtvarná nápaditost je zde podtržená letitou zkušeností s malbou olejem a akrylem, ze které přechází čím dál častěji ke kombinaci fotografie, malby, vkládání předmětů do děje obrazu a nakonec i ze samotné koláže do grafického zpracování.
Janina Dallibert, vniká do prostoru umění také jako básnířka a patří svou poezií k elitě ženského vyjádření citu a obrazu slovem.
Takto hodnotí svojí žačku český malíř a spisovatel Ladislav Maria Wagner.

Pod pseudonymem Jana Ágnes Jiřetínská nabídla autorka čtenářům po úspěšné sbírce Probouzení svou třetí sbírku básní Nebe na zdi, která patří k tomu nejlepšímu, co současná poezie nabízí.

 


Výběr z tvorby

 

Komentáře jsou uzavřeny