Alena Kupčíková

Alena Kupčíková (1976) absolvovala pražskou Akademie výtvarného umění - dokončena titul Ph.D.,studium v zahraničí - v Jihoafrické republice studovala na Technikon Natal v Durbanu a ve Francii na Pařížské École Nationale Supérieure des Beaux Art, přitáhla pozornost její ojedinělá tvorba, její vlastní technika. Jejím nejznámějším dílem je vytvoření techniky „chlupatá kresba“ či „reliéfy z chloupků“.Je také autorkou řady instalací a projektů s výraznými konceptuálními rysy a mezioborovými přesahy. Alena Kupčíková vytváří své ojedinělé techniky a je jich mnoho.

Ženské akty s erotickým nádechem doplnila o video s komentáři „dárkyň“ i komentářem vlastním. Projekt se nadále rozvíjel, prvotním zájmem již nebyl o dárkyni ochlupení, ale stala se jím prezentace ženského těla v intimních momentech. Projekt předkládá další jejich interpretace, zdokonaluje techniku. Chlupatice jak jim autorka říká, jsou nerozlišitelné od kresby tužkou. Často se setkává s úžasem diváků, kteří nevěří, že je možné takto vytvářet obrazy z chloupků z ženského ohanbí. Jsou to “Chlupaté reliéfy” . Od roku 2009 autorka začala v dílech používat i jiné chloupky, chlupy, např. mužské, i zvířecí. Alena i nadále pokračuje ve své provokativní tvorbě, kterou inovovala o techniku malby na plátno jediným ženským chloupkem, který je pak jako relikvie instalován u každého obrazu či na hedvábí kombinované maluje jedním chloupkem a s kameny české značky Preciosa modeluje tyto postavy. Chlupatíce – reliéf “doprovází”" 24 karátové zlaté plochy vystřídané ryzím stříbrem násobí a zdůrazňují odrazy ženského půvabu, zdvojují významy a jsou kombinovány se symbolikou zvířat. Chloupky z ohanbí dále rozvíjí- ozlacené a ostříbřené galvanikou, také studuje pozlacování a chloupky stříbří a zlatí ručně, celé dílo pak osází brilianty. Dále experimentuje vytváří obrazy ženských těl sestavené z broušených křišťálových kamenů zn. Preciosa® Genuine Czceh Crystal spolu s používáním krajek, brokátu, jež jsou zalité ručně do epoxidové pryskyřice. Ke všem těmto technikám přidává i vyškrabávané smaltové obrazy. Zabývá se i objekty s politickou tématikou „České korunovační klenoty“ provázané s chystaným projektem „Nové Československé epopeje“, který zahájila v roce 2013 s podtitulem „DARUJTE SVÉ OCHLUPENÍ z ohanbí, historicky - geograficky-genetickou relikvii českého-československého národa“.

Pro autorku s dyslexií má velký význam samotné ilustrování slov. Práce se slovy souvisí i s jejím doktorandským projektem, interaktivní multimediální Testů a Slabikáře pro možné odhalení a prevenci počátečních problémů se čtením a psaním pro děti od 4 let. Řadu let se zabývá také záznamy partitur různých zvuků a pocitů. Vytvořila hudbu pohybu slunce, zobrazila zvuk celého lesa i jednotlivých stromů, hudba očí, do partitury zaznamenala pohyb lidí s použitím GPS technologie atd. Nový projekt, zabývající se opět transformací jevu do obrazu a zvuku nazvala Orchestrální pohled na bytí lidských stop. Cesty, silnice z asfaltu či kamenů, jsou místa, díky kterým se můžeme přemístit kamkoliv, kde nás něco čeká. Zaujaly ji cesty v různých místech zeměkoule, systematicky zaznamenala jejich povrchy se stopami lidské činnosti. Zvolenými výtvarnými technikami zprostředkovává tyto záznamy stop lidské činnosti, snaží se o jejich zviditelnění a převod jejich komunikace do našeho jazyka. Pomocí kódu, obrazu a zvuku je transformuje do vizuálních a akustických obrazů.Tím představuje tento projekt v podobě reliéfu z Českého křišťálu. V roce 2015 vytvořila monumentální kinetické dílo : Zpívající tančící strom.

Je členkou výtvarné skupiny FEMLINK, (1 žena, 1 video, 1 země), založené v Paříži v roce 2006 (toto seskupení vystavuje v mnoha zemích a kontinentech po světě). Alena Kupčíková založila neziskovou organizaci Umění a věda na podporu dyslektickým dětem a vyhlásila 9. září Dnem dyslexie (poprvé 2010 v Národní galerii v Praze).

Ocenění získala jak za svoje umělecké i vědecké formy. Zlatou medaile za její multimediální projekt slabikáře a testů získala v roce 2014 na 8. mezinárodním veletrhu vynálezů IEIK 2014 v čínském Kunshanu (The 8th International Exhibition of Inventions Kunshan), a ocenění za účast, resp.3.místo spolu s dalšími projekty Inovace roku 2014 v ČR. Za své „chlupatice -erotické reliéfy“ získala v roce 2003 získala prestižní Mezinárodní cenu LVMH-Louis Vuitton-Moët Hennessey, Paříži ve Francii ( kde byla i pote zcenzurována, cenu ji mela předávat tenkrát, první dáme Francie J. Chirac).

Její díla jsou zastoupena ve sbírce Národní galerie v Praze, v soukromých sbírkách v České republice, Slovensku, Německu, Polsku, Holandsku, Anglii, Švýcarsku, Japonsku, USA.Vystavuje od roku 1993 po celém světě, např. v České Republice, Polsku, Německu, Španělsku, Mexiku, Maroku, Izraeli, Austrálii, Francii, USA, Filipínách, Nizozemí, Kypru, Senegalu, Estonsku atd.

Dokumentární film o me tvorbě V rytmu Aleny Kupčíkové,
Režie: J.Černý, Česká Televize, 2010, V rytmu Aleny Kupčíkové, 30 minut
Česká televize ivysílání

Tisková zpráva v pdf
 

22. 6. 2016 – 27. 8. 2016

Alena Kupčíková

 


Výběr z tvorby

 

Komentáře jsou uzavřeny