Kristian Kitzberger

se narodil 15. 5. 1990 v Bratislavě (SK).

Vystudoval obor umělecký kovář na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově. Od roku 2008 se pravidelně účastnil mezinárodních setkání uměleckých kovářů Hefaiston, kde v roce 2013 získal první místo za soubor vystavených děl v kategorii volná tvorba a komorní plastika a v roce 2016 mimořádnou cenu za dílo Úděl života jako hra osudu. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze studoval v Ateliéru sochařství Dominika Langa, magisterské studium dokončil v roce 2020 v Ateliéru intermediální konfrontace u Jiřího Davida. V letech 2015 - 2016 absolvoval stáže v Ateliéru K.O.V. u Evy Eisler a v Ateliéru sklo u Ronyho Plesla. Vystavuje v rámci kolektivních a samostatných výstav. Jeho díla jsou zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách. Žije a pracuje v Rožnově pod Radhoštěm, v podhůří Beskyd.

Kristián Kitzberger ve své tvorbě reflektuje své vnímání světa a postoje k němu prostřednictvím motivů z oblasti fauny. Zvíře v rozmanitých konfiguracích a kontextech vykresluje v řeči symbolů obraz o člověku a jeho současném světě.

V plastikách a malbách Kristiána Kitzbergera můžeme vnímat krásu vycházející z hluboké moudrosti přírody, která pro nás může být inspirací. Neúprosné zákony přírody nás mohou vrátit k základním principům naší vlastní existence, zvířata jednající na základě pudů zase k zamyšlení se nad naší motivací. Autor nepředkládá odpovědi, ale otevírá otázky a je jen na nás, zda tuto možnost využijeme k lepšímu poznání sebe sama.

 
 

Komentáře jsou uzavřeny