Renata Machýčková

MgA. Renata Machyčková, narozena ve Valašském Meziříčí, Česká republika. Žije a pracuje v Bergamu, Itálie.

"V poslední době se zabývám především malbou a narozdíl od soustředěné práce na papíře, která tvoří podstatnou část mé tvorby, pro mě malba reprezentuje přímý, až nekontrolovatelný kontakt s obsahem. Zabývám se otázkou ženskosti z její vnitřní podstaty; díky tomu ožívá zcela nová figura ženy, která do sebe promítá fragmenty minulosti a vizí.

Jsou to pro mě dva oddělené způsoby tvorby, které spolu ale blízce souvisejí. Dvě různé reality, které reflektují na můj aktuální rodinný i vnitřní svět.

Prace na papíře vytvářím v čase při denním běžném chodu domácnosti s dětmi, v podstatě to přirovnávám k aktivitě jako je vyšívaní, tzv. “ženské domácí umění”, soustředěná práce u stolu. Částečné mě to vrací k mému valašskému původu, kde jsou tradice ručních prací zakořeněné (zuberská krajka, tvorba gobelínu atd.) Motivy vychází z okamžitého momentu a napojuji se na ně v procesu, od kterého odbíhám a střídavě se vracím. V kontextu se svými předešlými pracemi počátky rytí zaznamenám od dob diplomky, kdy jsem tuto techniku začala používat poprvé jako formu určité reakce (uleveni si) během dialogu s lidmi.

Malba mi naopak umožňuje otevírat i jiná, skrytá nebo potlačována témata, díky kterým si mám možnost pokládat si otázky sama na sebe. Ústředním tématem je ženská tvář, charakter. Vyhovuje mi kresebná, téměř skicovitá malba, která většinou vychází ze silné zakořeněné představy o ideální ženě, muže to být ale jen o vizuální přitažlivosti k určitému typu ženy, do které promítám své vlastní zkušenosti a vzpomínky. (Je to pro mě způsob komunikace, díky které si vnitřně skládám portrét o sobě samé).”

Samostatné výstavy: Odore di Pelargonio/ Laboratorio 31, Bergamo// 2023 Lame a spillo/ Platforma15/ Praha// Dicotomie/ Galerie Krystal/ Havířov// Greta, Lena, Renata// Temporariplace/ Superstudiolo/ Romano Lombardo// 2022 Vlnoměky/ Galerie Sypka/ Valašské Meziříčí// 2018 Instalace/ 3. Etáž, Rožnov pod Radhoštěm// 2014 Bez deště, bez květin// Zenit, Praha//

Skupinové výstavy: 2023 Sogno/ Laboratorio 31, Bergamo// 2021 Art Prague/ Bold Gallery, Praha // 2018 Arte Incisa, Collegio degli Angeli, Treviglio // 2016 UniCredit bank, Praha // 2016 Art Prague/ Kafkův dům, Praha //2014 Artmeetpoint/ Kongresové centrum, Praha // 2013 Diplomanti AVU 2013/ Národní galerie, Praha // 2012 Read it, Read it/ NOD, Praha //2012 Studio Andrea's Fischer, Middlesex University, Londýn //2011 Za hřbety knih, které jsem nečetl/ Letohrádek Hvězda, Praha // 2011 Art Prague/ Mánes, Praha //2010 Centrum současného umění, Ostrava

 

Komentáře jsou uzavřeny