Jaroslav Valečka

Výstava v prostorách galerie stage garden GALLERY CREARS bude probíhat v termínu 3. 2. - 9. 3. 2024.

Horizonty Jaroslava Valečky: Výstava, která překračuje hranice umění. Stage Garden Gallery Crears uvádí novou výstavu od renomovaného českého malíře Jaroslava Valečky, známého svými fascinujícími, místy zneklidňujícími a nápaditými kompozicemi. Vernisáž této dlouho očekávané výstavy se koná 3. 2. v 16 hodin a slibuje unikátní spojení sudetské mystiky a originální fantazie, posunující hranice současného umění.

Výtvarná scéna bez Valečkových nápaditých kompozic by byla prostorem ochuzeným o originální kus fantazie. Jeho sudetské voodoo dává naději, že se aktuální dění neodehrává jen mezi několika póly konceptu a pseudopolitickým angažovaným uměním. Tvorbu Jaroslava Valečky je nutné ocenit pro jeho originalitu názoru, jehož se pevně drží bez ohledu na různé módy, což potvrzuje již tím, že se jako jeden z mála své generace drží na vrcholu zájmu. Pokud tvorba Edvarda Muncha, s níž bývá někdy srovnáván, naléhavě křičí jako jeho nejznámější obraz, tak každá Valečkova lyricky snová kompozice je jako trpělivý mlčící přítel, který ví, kdy má na diváka promluvit. Umělec rozvíjí především několik syžetů, které variuje do tajemných melancholických hloubek, které diváka oslovují působivou barevnou škálou, kompaktností a příběhy, jejichž nejasný a zneklidňující děj uchvátí každého, kdo nepohlíží na umění jako na zábavu, která ho má pouze vytrhnout z nudy všedního dne. Výstava navazuje na úspěšnou instalaci v pražské Špálově galerii, která proběhla v zimních měsících. Píše ve svém textu kurátor Adam Hnojil

Jaroslav Valečka je absolventem ateliéru Jiřího Sopka na pražské akademii výtvarného umění a na scéně se pohybuje od poloviny devadesátých let 20. století. Během své pětadvacetileté činnosti si vytvořil poutavý umělecký styl, pro nějž čerpá podněty z jemu blízkých severočeských Sudet, kde vyrůstal. Záměrně pracuje s literárním obsahem a nadsázkou. Programově se navrací k nízkým formám kultury, které byly s nástupem postmoderny rehabilitovány. Za svoji dosavadní kariéru je autorem četných úspěšných výstav jak v zahraničí, tak v Čechách (například Špálova galerie v Praze, Alšova jihočeská galerie, Ost Deutsche galerie Regensburg, Nolias gallery v Londýně a mnohé další). Jeho díla byla opakovaně úspěšně dražena v Londýnské aukční siní Sotheby´s.

 

Komentáře jsou uzavřeny