Peter Pollág

Narodil se 19. února 1958 v Levoči.

V letech 1977 – 1983 studoval na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě a později si doplňoval studia na Accademia di Belle Arti Pietro Vannucci v Perugii (1980), na Akademii výtvarných umění v Praze (1984 – 1989), na École Nationale Supérieure des Beaux Arts v Paříži (1986 – 1987) a na Facultad de Bellas Artes Universidad Complutense v Madride (1988). Po krátkém období pedagogické činnosti na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě se od roku 1990 věnuje výlučně umělecké tvorbě.

Peter Pollág prezentoval svoje díla na mnoha samostatných i kolektivních výstavách a jeho obrazy jsou zastoupeny ve veřejných i soukromých sbírkách čtyř kontinentů Absolvoval množství malířských sympozií a několik tvořivých pobytů ve Francii, Zimbabwe, Zambii, Číně, Mexiku, Izraeli, Itálii, Řecku, Etiopii, Iranu a svoji tvorbu získal více ocenění doma i v zahraničí.

Žije v Bratislavě a věnuje se komorní i monumentální malířské tvorbě, kresbě, knižní ilustraci i sochařským realizacím.

Peter Pollág je představitelem toho nejlepšího co dnes ve slovenské malbě můžeme najít. Jeho jméno je dobře známé nejen na Slovensku, ale i v celé evropě. Člověk, který procestoval skoro celý svět, ale stále se vracející se domů a k podstatě svého bytí. Právě tato neustálá sebereflexe místa odkud pochází, provázanost a uvědomování si kdo jsem a kam kráčím je tím hlavním motivem jeho tvorby. Zůstat originální, jedinečný a přitom se neodcizit, nepodlehnout cizím vzorům je ojedinělé a výjimečné. Peteru Pollágovi se to v plné míře podařilo. Tento moment není důležitý jen pro výtvarníka. Je to problém nás všech - hledat a nacházet svou identitu.

Obrazy Petera Pollága jsou jako dobrá báseň - poetické, mnohovrstevné, eruptivní a lyrické zároveň, plné jinotajů a metafor, ale když je jednou začnete vnímat budou ve vás dlouho rezonovat. Autor výborně ovládá médium malby, bravurně zachází s barvami. Výjimečným ho tvoří bohatý myšlenkový svět autora, který představuje prostřednictvím lidské figury. Příběh moderního člověka se prolíná s příběhy historickými a mytologickými. Vytváří tak archetyp jedinečné lidské bytosti, která se nemění věky, ale svými zážitky, zkušenostmi a životními boji, které zvítězí či přehrává. Za svou tvorbu získal prestižní ocenění - cenu Martina Benku a v roce 2009 mu přibylo Křišťálové křídlo.

 

Ocenění:

 

1980 - Cena VŠMU, Bratislava, Slovensko 1981 - Cena,, Alla Punta ", Assissi, Itálie

1983 - Cena Martina Benku, Bratislava, Slovensko

1986 - 1.cena,, Pozdrav mládí", Praha, Československo - Grand Prix,, Corrida Pedestre Internationale ", Paříž, Francie

1991 - Status, Exlibris Comenius, Praha, Česká republika

1995 - Cena Novohradské galerie v Lučenci, V. Trienále akvarelu, Lučenec, Slovensko

2000 - Mention pré-sélectinnné, 5th bienále internationale d'art miniature Ville-Marie,

Quebec, Kanada

 

Výstavy:

 

1986 - Spišské muzeum, Levoča, Slovensko

1988 - De viajes en Espaňa, Pinar, Madrid, Španělsko

1991 - Sparts Gallery, Paříž, Francie 1993 - BWA, Nowy Sacz, Polsko

1996 - One Island, Three stories, Gallery Aenaon, Athény, Řecko

1999 - Resim sergisi, Emlak Sanat Galerisi, Istambul, Turecko

2001 - Continuo, Danubiana Meulensteen Art Muzeum, Bratislava, Slovensko

2002 - Chinese Centre, Lusaka, Zambie

2003 - Alliance Franciase de Harare, Harare, Zimbabwe

2004 - Poznámky z Afriky, Tatranská galerie - Elektrárna, Poprad, Slovensko

- Galerie des Beaux - Arts, Heeze, Nizozemsko

2009 - Galerie u anděla, Kežmarok

 

8. 9. 2015 – 24. 10. 2015

Peter Pollág

 


Výběr z tvorby

 

Komentáře jsou uzavřeny