Ladislav Maria Wagner

Malíř, sochař a ilustrátor, narozen 27. června 1945. Pochází z Jaroměřského rodu malířů, kameníků a sochařů.

Jeho život nebyl vůbec procházkou růžovým sadem. Za minulého režimu byl perzekvován, nesměl studovat vysokou školu, kromě náročné práce v ateliéru pracuje na šachtě jako havíř. Pro svůj protirežimní občanský i výtvarný názor je vězněn a mnohokrát násilně hospitalizován v psychiatrických ústavech. Navzdory tomu se soustředí na práci a v sedmdesátých letech se o jeho dílo zajímá široká veřejnost. Tady je i počátek jeho přátelství s malíři Janem Zrzavým, a Ladislavem Placatkou. V Ostravě je malíř v blízkém kontaktu s básníkem a teoretikem umění Petrem Holým. Malíř se setkává s Bohumilem Slánským a Jindřichem Chalupeckým, se kterým až do jeho smrti udržuje korespondenci z Rožmberku nad Vltavou, kam byl režimem v roce 1984 odsunut k zapomenutí. Jedenáct let nemohl vystavovat, nesmělo se oněm psát, nemohl se volně pohybovat mimo své trvalé bydliště.


Už tenkrát si ho však vážili v odborných kruzích a cizina ho vyznamenala řadou prestižních cen.
Wagnerova experimentální tvorba je v současnosti známa po celém světě a jeho obrazy jsou součástí mnoha sbírek státních i soukromých.
Mimořádné technické znalosti výtvarných technik, průsvitné olejové lazury, jak ji používali staří mistři, zajišťují Ladislavu Marii Wagnerovi výjimečné místo na naší výtvarné scéně.


Již v roce 1978 mu byla v Paříži tajně vydána sbírka básní Touches. Básnická sbírka Plechový kolotoč byla jeho první knížka básní, vydaná po roce 1989 v českém prostředí s vlastními ilustracemi. Další sbírka básní Fialkové roky je v pořadí druhou ze série připravovaných čtyř sbírek.

 


Výběr z tvorby

 

Komentáře jsou uzavřeny