Jana Ágnes

vlastním jménem Janina Dallibert, je Česko-francouzskou fotografkou a foto-grafičkou, žijící od roku 2001 v lůně Bretaně, na starobylé kamenné usedlosti La Pleé nedaleko vznešeného města Nantes a její velké lásky, Atlantického oceánu.

Fotografií se zabývá od svých patnácti let a než nastoupila profesionální kariéru, věnovala velikou pozornost mimice lidské tváře a detailům dialogu mezi lidmi v běžné situaci všedních dnů.


Její práce dostává ocenění na výstavách ve světě a po mezinárodní výstavě AF7 v Chicagu v roce 2007 se spřátelí s fotografy zvučných jmen jakými jsou McCurry, Tradatour, Ribera a jiní. Mnoho let se v této linii poznání inspiruje ruchem města, jeho konfrontací s pocity a životem člověka v něm.
Také krása Bretaně a tajemství kamenných starobylých dvorků,  svou výraznou estetickou individualitou, silně ovlivnily zájem umělkyně o tento sugestivní příběh z hloubi francouzské historie.
Ráda fotografuje detaily starých stromů, ve kterých nachází abstraktní příběhy v různých tvarech kůry a deformacích dřeva, tvoříc tak nevšední vizuální poezii.


Vrcholem tvorby umělkyně jsou její koláže a grafika, se spirituálním nádechem. Výtvarná nápaditost je zde podtržená letitou zkušeností s malbou olejem a akrylem, ze které přechází čím dál častěji ke kombinaci fotografie, malby, vkládání předmětů do děje obrazu a nakonec i ze samotné koláže do grafického zpracování.
Janina Dallibert, vniká do prostoru umění také jako básnířka a patří svou poezií k elitě ženského vyjádření citu a obrazu slovem.
Takto hodnotí svojí žačku český malíř a spisovatel Ladislav Maria Wagner.

Pod pseudonymem Jana Ágnes Jiřetínská nabídla autorka čtenářům po úspěšné sbírce Probouzení svou třetí sbírku básní Nebe na zdi, která patří k tomu nejlepšímu, co současná poezie nabízí.

 


Výběr z tvorby

 

Komentáře jsou uzavřeny