Boris Jirků

Boris Jirků - malíř, sochař, ilustrátor, profesor.
Boris Jirků se narodil 10. dubna 1955 ve Zlíně. V letech 1970 až 1974 absolvoval Střední umělecko průmyslovou školu v Uherském Hradišti a v letech 1974 - 1980 Akademii výtvarných umění, v ateliéru prof.akad. mal. Arnošta Paderlíka. Do roku 1990 učitel LŠU, nyní vede ateliér figurální kresby 15 let působil na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze. Nejdříve jako docent a poté jako profesor. V roce 2006 byl krátce rektorem. Nyní působí jako pedagog v Ústavu umění a designu Západočeské univerzity v Plzni. Věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice, výtvarným realizacím v architektuře. Zúčastnil se několika desítek kolektivních výstav u nás i v zahraničí.

Výstavní sezóna v rožnovské galerii CreArs je v plném proudu a stále graduje. Tentokrát se v našich prostorách představí jedna z nejvýznačnějších osobností současné české umělecké scény Boris Jirků.

Zlínský rodák, malíř, grafik a sochař, ale také pedagog do rožnovské CreArs opět zavítá po čtyřech letech. Nabídneme jak nové obrazy, tak i díla starší, které již pomalu vyzrávají v téměř kultovní předměty. V expozici se v průřezu autorovy tvorby objeví silně stylizované a expresivně podmanivé portréty, figurální tématika a samozřejmě také obrazy inspirované malířovou cestovatelskou vášní, která na plátnech rozehrává vířivý karneval jiskrných barev.

Energie barvy je nejen výstižný název připravené výstavy, ale také jedna z podstat uhrančivosti a přitažlivosti díla Borise Jirků. Kontrasty pulzujících odstínů a kypící barvy vyzařují vzrušené napětí. Dojem určité exotičnosti, jindy tajemnosti námětů tkví bezpochyby v malířově barevně snivé poetice, která s respektem, avšak zcela osobitě, vzhlíží k výtvarné tradici počátku 20. století.

Srdečně Vás zveme na chystanou výstavu prof. Borise Jirků akad.mal. v rožnovské galerii současného umění CreArs.

Vernisáž se uskuteční v úterý 4.8. v 17.00 hod. a o úvodní slovo se postará doc. MgA. Jaroslav Koléšek ArtD.
Výstava bude ke zhlédnutí do 4. září.

Zájemce o hlubší seznámení se s tvorbou Borise Jirků srdečně zveme na komentovanou prohlídku, kterou nás provede sám autor.
Uskuteční se v sobotu 8. srpna v 15.00 hodin.

 

23. 8. 2011 – 17. 9. 2011

Boris Jirků a Adéla Marie Jirků

vernisáž vernisáž vernisáž vernisáž vernisáž vernisáž vernisáž vernisáž vernisáž vernisáž vernisáž

 

4. 8. 2015 – 4. 9. 2015

Boris Jirků

 
 

Komentáře jsou uzavřeny